czwartek, 27 grudnia 2012

Książki zakazane. B. Paszylk


Niccolo Machiavelli Książę, Jonathan Swift Podróże Guliwera, Adolf Hitler Mein Kampf, George Orwell Rok 1984, Aleksander Sołżenicyn Archipelag Gułag, Mark Twain Przygody Tomka Sawyera, Vladimir Nabokov Lolita czy wreszcie Jerome Salinger Buszujący w zbożu te pozycje znalazły się wśród kilkudziesięciu innych opisanych w książce Bartłomieja Paszylka Książki zakazane. Autor po krótkim wprowadzeniu do historii cenzury w różnych epokach przedstawia książki, które z różnych powodów były wycofywane z rynku, z bibliotek, ograniczony był dostęp do ich treści. Niejednokrotnie powody zastosowania cenzury były zaskakujące, choć dominowały względy obyczajowe i moralne czasami obawiano się, iż lektura tych pozycji doprowadzi do niepokojów społecznych. Paszylk posługuje się pewnym schematem, który porządkuje całość: krótko przedstawia autora, podaje powody cenzurowania danej książki, sposoby jej przeprowadzania, przytacza fragmenty oryginalnych utworów, po czym odnosi się do ich ekranizacji. Schemat ten powoduje jednak po pewnym czasie znudzenie.
W Książkach zakazanych znalazło się dużo kolorowych fotografii, zwłaszcza w części dotyczącej wersji filmowych, jednak duża liczba opisywanych pozycji powoduje, że opracowania są dość krótkie, są jakby wstępem do niezwykle ciekawego tematu, a u czytelnika pozostaje pewien niedosyt.Szkoda, że autor nie skusił się na mniej pozycji, jednak bardziej gruntowne przedstawienie kontrowersji z nimi związanych.

B. Paszylk, Książki zakazane. Wydawnictwo Szkolne PWN. Warszawa-Bielsko-Biała 2009.

2 komentarze:

  1. W sumie cenzura osiągnęła "zza grobu" swój cel - ile osób czyta jeszcze "Księcia", no chyba że wezmą go za tytuł jakiegoś romansu ale bez szmirowatej okładki to ciężka sprawa.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Fakt, czytałam około 15 tytułów z listy Paszylka, ale "Księcia" i wielu innych niestety jeszcze nie. Chyba trzeba wrócić do klasyki, tylko kiedy to wszystko ogarnąć, nie tracąc wielu wartościowych tytułów z tych aktualnie wydawaych, to trudno powiedzieć.

      Usuń